Sówki

Zakończenie Roku Przedszkolnego 2021/2022

22 czerwca dzieci przygotowały występ dla Rodziców z okazji Ich święta oraz Zakończenia Roku Przedszkolnego. Nie zabrakło podziękowań i wspólnych zdjęć :). Kochane Sówki – My się nie żegnamy! – Widzimy się we wrześniu naładowani Słońcem i pełni energii do działania! 🙂

Piknik Rodzinny na Smoczej

21 czerwca odbył się długo wyczekiwany Piknik Rodzinny w naszym przedszkolu. Dzieci z grupy I wykonały dwie prace plastyczne na kiermasz prac, które można było kupić, a dochód przeznaczony zostanie na zakup zabawki do ogrodu przedszkolnego.

X warsztat kulinarny Pan Rabarbar

14 czerwca odbyły się ostatnie z cyklicznych zajęć w ramach warsztatów kulinarnych Mistrzowie Gotowania. Tym razem bohaterem zajęć był rabarbar, który był składnikiem przygotowywanych przez dzieci babeczek.

Dzień Dziecka

1 czerwca – dzień, na który Dzieci czekają cały rok :). Świętowanie Dnia Dziecka rozpoczęliśmy od zajęć logopedycznych prowadzonych przez Pana Maćka, który pokazał dzieciom, że da się jeść paluszki bez użycia rąk ;). W ciągu dnia dzieci malowały farbami na folii tworząc wspólną pracę, bawiły się, tańczyły, jadły lody a na koniec dnia otrzymały Dyplom Wyjątkowego Dziecka oraz bańki mydlane.

Teatrzyk w przedszkolu z okazji Dnia Dziecka

27 maja gościliśmy w przedszkolu teatrzyk, który był przedsmakiem niespodzianek czekających na dzieci z okazji Ich święta – Dnia Dziecka.

Warsztaty z okazji Dnia Mamy

26 maja, z okazji Dnia Mamy, zaprosiliśmy do naszej grupy wszystkie Mamy na warsztaty, podczas których wykonywaliśmy naturalny peeling z cukru, oleju kokosowego, ususzonych wcześniej płatków róż oraz olejków zapachowych.

Wycieczka do Wioski pod Kogutem

20 maja pojechaliśmy na całodniową wycieczkę do Gospodarstwa Agroturystycznego „Wioska Pod Kogutem”. Dzięki pięknej pogodzie mogliśmy miło spędzić czas na świeżym powietrzu, zwiedzić mini ZOO z przewodnikiem, uczestniczyć w warsztacie dojenia krowy na fantomie oraz ubijania masła, wykonać pracę plastyczną a także pobawić się na pirackim placu zabaw czy zjeść zupę pomidorową na powietrzu.

IX warsztat kulinarny Pani Sałata

17 maja odbyły się kolejne zajęcia kulinarne z cyklu Mistrzowie Gotowania. Tym razem bohaterem zajęć była sałata. Zadaniem dzieci było przygotowanie zielonej sałatki.

Warsztaty stomatologiczne

12 maja gościliśmy w naszej grupie Mamę Marysi – panią Anię, która opowiedziała dzieciom o swoim zawodzie stomatologa. Podczas prowadzonych warsztatów dzieci dowiedziały się co lubią/czego nie lubią nasze zęby, jak prawidłowo je szczotkować oraz wykonywały ciekawe zadania. Dzieci były zachwycone! Serdecznie dziękujemy! 🙂

Zajęcia logopedyczne

27 kwietnia gościliśmy Pana Maćka, który poprowadził dzieciom gimnastykę buzi i języka oraz zabawy usprawniające apart mowy.

Nie wyrzucaj – wykorzystaj!

22 kwietnia z okazji obchodów Światowego Dnia Ziemi dzieci brały udział w warsztatach plastycznych pt.: „Nie wyrzucaj – wykorzystaj!”. Dzięki wcześniejszemu przyniesieniu przez dzieci surowców wtórnych mogliśmy wykonać śmieszne doniczki, które przydadzą nam się później do sadzenia.

VIII warsztat kulinarny Pani Woda

12 kwietnia odbyły się kolejne cykliczne warsztaty kulinarne Mistrzowie Gotowania. Tym razem bohaterem zajęć była woda, która była składnikiem przygotowywanych przez dzieci soków – czerwonego (jabłko, banan, pomarańcza, burak) oraz zielonego (jabłko, banan, wyciskany sok z pomarańczy, szpinak).

Pierwsze wiosenne zasiewy

Sówki zasiały rzeżuchę, której zapach przypomina nam, że Święta już tuż, tuż..:).

Studio nagrań

8 kwietnia dzieci brały udział w eksperymentach z dźwiękiem i studyjnym nagraniu piosenki „Trzy serduszka”. Nagrana piosenka w wykonaniu dzieci z grup: I, II i III poniżej.

Bal Kropelki Wody

22 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Wody w ramach którego sprawdzaliśmy jakie substancje rozpuszczają się w wodzie, a jakie nie, co w wodzie tonie, a jakie przedmioty się na niej unoszą. Wykonywaliśmy doświadczenie Jak powstaje deszcz? oraz tańczyliśmy w rytmie kropelek deszczu..:).

Zabawy z masą solną

VII warsztat kulinarny Pan Burak

15 marca odbyły się kolejne zajęcia kulinarne z cyklu Mistrzowie Gotowania. Tym razem bohaterem zajęć był burak. Zadaniem dzieci było przygotowanie carpaccio z buraka czyli gotowanych buraków pokrojonych cieniutko w plasterki wraz z kilkoma dodatkami: serem mozarella, rukolą, pestekami dyni i prażonymi orzechami.

Projekt Mleko – 1-11.03.2022

W ramach tygodniowego planu pracy realizowaliśmy temat Projekt mleko. Podczas zajęć dowiedzieliśmy się o znaczeniu hodowli zwierząt, utrwaliliśmy wiedzę dotyczącą mleka, poznaliśmy etapy przygotowywania masła oraz zapoznaliśmy się z pracą weterynarza.

Zajęcia logopedyczne

23 lutego gościliśmy Pana Maćka – logopedę, który opowiedział dzieciom o swojej pracy oraz poprowadził gimnastykę buzi i języka, ćwiczenia usprawniające apart mowy.

Zabawy na sali gimnastycznej

Kiedy pogoda nas nie rozpieszcza spędzamy czas na sali gimnastycznej korzystając z dostępnego nam sprzętu..:).

VI warsztat kulinarny Płatki owsiane

22 lutego odbyły się kolejne cykliczne warsztaty kulinarne Mistrzowie Gotowania. Tym razem bohaterem zajęć były płatki owsiane. Wspólnie przygotowaliśmy owoce, bakalie i orzechy, które później wymieszaliśmy z płatkami owsianymi. Następnie z powstałej masy ulepiliśmy owsiane kuleczki. Przepisy na ten deser zabraliśmy ze sobą do domów.

Zabawy z językiem angielskim

W wolnej chwili Sówki bawią się językiem angielskim. Zabawa z łapką na muchy jest jedną z ulubionych zabaw dzieci utrwalających poznane słownictwo.

Teatrzyk w przedszkolu

7 lutego mieliśmy okazję wcielić się w rolę widza i aktora podczas oglądania spektaklu pt. „Smog (nie)wawelski”. Aktorzy poruszyli tematy związane z ekologią, m.in. oszczędzania wody, segregowania śmieci i zanieczyszczenia powietrza. Spektakl spełnił dwa podstawowe cele – bawił i uczył.

Bal Karnawałowy

28 stycznia odbył się w naszej grupie Bal Karnawałowy. Tego dnia pojawiły się kolorowe postacie nie tylko z bajek. W naszej sali można było spotkać wróżki, królewny, księżniczki, Psi Patrol a nawet rekina…:). Przedszkolaki świetnie się bawiły uczestnicząc we wspólnych zabawach i tańcach. Uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia.

Pasowanie na Przedszkolaka

26 stycznia zapisał się jako jedna z najważniejszych dat w naszym przedszkolnym życiu, ponieważ tego dnia odbyło się długo wyczekiwane Pasowanie na Przedszkolaka. To wyjątkowa uroczystość w życiu każdego dziecka, niestety w tym roku z powodu pandemii ten dzień wyglądał nieco inaczej niż chciałyby tego Przedszkolaki. Mimo to od samego rana trwały przygotowania do pasowania, a w sali panowała ogromna radość. Sówki przebrały się w swoje odświętne stroje by móc pięknie i uroczyście wystąpić na swoim święcie. Zaprosiliśmy Panią Dyrektor do naszej sali i w niej nastąpił akt pasowania, czyli dotknięcie ramienia każdego Przedszkolaka za pomocą „czarodziejskiej kredki”. Nie zabrakło życzeń i słodkich upominków oraz medalu Przedszkolaka. Dla przedszkolaków było to wielkie przeżycie i duma, że zostały Sówkami.

W tym dniu również nagrywaliśmy występ z okazji Dnia Babci i Dziadka – Sówki spisały się na 100%!

Labo Odkrywcy – Detektyw Labolek na tropie

25 stycznia dzieci uczestniczyły w zajęciach, podczas których zapoznały się z pracą policjanta oraz wykonały chemiczne światła drogowe. Potem dowiedziały się, że Labolek został detektywem. Labolek opowiedział dzieciom o swojej pracy i wyjaśnił czym są odciski palców, a nauka się nimi zajmującą to daktyloskopia. Dzieci oglądały odcisk pod lupą i szukały linii papilarnych. Na koniec próbowały dopasować tropy do zwierząt oraz każdy z nas odcisnął swój palec na pamiątkę.

Teatrzyk w przedszkolu

17 stycznia mieliśmy okazję ponownie wcielić się w rolę widza i aktora podczas oglądania spektaklu pt. „Zimowe Kłopoty”. Aktorzy przebrani za „Cały Rok” oraz „Sekundę” przybliżyli dzieciom historię leniwych sióstr i przygód z Magicznym Królikiem. Spektakl bardzo interesował dzieci, był powodem do śmiechu, a także przypomnienia sobie nazw 12 miesięcy.

Warsztaty stomatologiczne

14 stycznia dzieci brały udział w warsztatach z zakresu profilaktyki i higieny jamy ustnej. Podczas zajęć  przedszkolaki utrwaliły nawyki zdrowego żywienia, poznały zasady prawidłowego szczotkowania zębów, narzędzia stomatologiczne i materiały niezbędne do wykonania zabiegów tj. przegląd dentystyczny, lakierowanie czy plombowanie. Każde dziecko, zamieniając się w „małego dentystę”, szukało próchnicy i samodzielnie leczyło chory ząbek posługując się modelami uzębienia oraz oryginalnymi narzędziami, które mogą zobaczyć w gabinecie stomatologicznym.

V warsztat kulinarny Pan Ziemniak

11 stycznia odbyły się kolejne zajęcia kulinarne z cyklu Mistrzowie Gotowania. Tym razem bohaterem zajęć był ziemniak. Naszym zadaniem było przygotowanie sałatki z gotowanych ziemniaków.

IV warsztat kulinarny Pani Ciecierzyca

22 grudnia, tuż przed Świętami, czując atmosferę świątecznych przygotowań dzieci brały udział w warsztatach robienia pierniczków z ciecierzycy, które dekorowały według własnego pomysłu.

Labo Odkrywcy – Kolorowe jony

16 grudnia dzieci uczestniczyły w warsztatach, podczas których zostały zapoznane z pojęciem „jon”, dowiedziały się, że jony mogą pomóc w walce człowieka z bakteriami oraz poznały sposoby jak się chronić przed bakteriami.

Chemiczne jojo – eksperyment

Pewnego grudniowego ranka zabraliśmy się do wykonania eksperymentu, do którego wykonania potrzebny był nam ocet, olej, soda, bibuła (do uzyskania koloru) oraz strzykawki. Na początku wlaliśmy ocet do dwóch szklanek i zabarwiliśmy go czerwoną i niebieską bibułą. Następnie do dzbanka wsypaliśmy jedno opakowanie sody oczyszczonej, a po ściance dzbanka delikatnie wlaliśmy olej. Zabarwiony ocet za pomocą strzykawki stopniowo po kropelce mniejszej lub większej wkrapialiśmy do dzbanka obserwując co się dzieje…:).

III warsztat kulinarny Pani Gruszka

14 grudnia odbyły się kolejne cykliczne warsztaty kulinarne Mistrzowie Gotowania. Tym razem bohaterem zajęć była gruszka. Wspólnie przygotowaliśmy owoce i sos waniliowy. Przepisy na ten deser zabraliśmy ze sobą do domów.

Wizyta Świętego Mikołaja w przedszkolu

Wtorek… siódmego grudnia… długo wyczekiwany dzień, w którym dzieci jak zaczarowane same szybko wstały i bez żadnego ociągania pojawiły się w przedszkolu. Każde dziecko cały rok ciężko pracowało na to aby właśnie w tym dniu spotkać Świętego Mikołaja i móc odebrać od Niego podarunek.

Dzieci bardzo starają się… „być grzeczne” i doskonale wiedzą że Mikołaj… „cały czas na nich patrzy”. Od samego rana podekscytowane wyczekiwały Świętego nasłuchując radosnego okrzyku „ho, ho, ho!”.

Labo Odkrywcy – Zobaczyć dźwięk

23 listopada dzieci uczestniczyły w warsztatach, podczas których poznały pojęcie „dźwięku” oraz zostały zapoznane z mechanizmami działania zmysłu słuchu z wykorzystaniem instrumentów.

Akcja „Szkoła do hymnu”

Nasze przedszkole wzięło udział w akcji „Szkoła do hymnu”. Grupy w przeddzień 11 listopada o godzinie 11:11 odśpiewały uroczyście Mazurka Dąbrowskiego. W ten sposób włączyliśmy się we wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Poniżej nagranie hymnu w wykonaniu naszej grupy:

II warsztat kulinarny Pan Jabłko

9 listopada braliśmy udział w kolejnych zajęciach kulinarnych z cyklu Mistrzowie Gotowania, podczas których dowiedzieliśmy się ciekawych informacji o jabłku, jego budowie i właściwościach. Następnie każdy z nas dostał kawałek surowego ciasta, na które mógł położyć różne smakołyki – rodzynki, pokrojone wcześniej kawałki jabłek, wiórki kokosowe czy cynamon. Nasze ciastka Panie zabrały do pieca a my dostaliśmy kolejną kartę do kolekcji . Upieczone ciasteczka zjedliśmy z ochotą na drugie śniadanie a zapach unoszącego się w powietrzu cynamonu towarzyszył nam przez cały dzień.

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

5 listopada przypada jedno z najsympatyczniejszych świąt dla dzieci – Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. U dorosłych wywołuje miłe wspomnienia, a u dzieci… w zasadzie zawsze jest aktualne. Ten dzień był okazją, aby przypomnieć sobie naszych ulubionych bajkowych bohaterów, którzy są nieodzownym elementem dzieciństwa. Z tej okazji omówiliśmy sobie niektóre bajki, rozwiązywaliśmy zagadki oraz przyporządkowywaliśmy przedmioty kojarzące się z daną bajką. Na koniec dzieci otrzymały bajkowy medal.

Labo Odkrywcy – Tajemniczy kosmos

27 października dzieci uczestniczyły w warsztatach, podczas których poznały pojęcie „siły grawitacji” oraz zostały zapoznane z budową Układu Słonecznego – nazwami i cechami charakterystycznymi planet. Na koniec każdy mógł odbić foremkę statku kosmicznego, gwiazdy oraz księżyca w piasku kinetycznym.

Jesienne warsztaty z Rodzicami

Pewnego jesiennego popołudnia do Sówek zawitali ukochani Rodzice. Dzieci powitały gości z ogromną radością. Na spotkaniu Rodzice razem z dziećmi wykonali Jesienne Wazony, podczas których mieli okazję do wspólnego, kreatywnego spędzenia czasu z dzieckiem. Wszystkie prace wyszły pięknie i oryginalnie a wykonane jesienne dekoracje stały się ozdobą każdego z domów.

I warsztat kulinarny Pan Pomidor

19 października rozpoczęliśmy kulinarną przygodę biorąc udział w I warsztatach kulinarnych w ramach projektu edukacyjnego Mistrzowie Gotowania prowadzonych przez Stowarzyszenie Dietanova, które mają na celu kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych. Tematem dzisiejszych zajęć był Pan Pomidor a ich zwieńczeniem były przygotowywane przez dzieci pomidorowe szaszłyki.

Światowy Dzień Mycia Rąk

15 października obchodziliśmy Światowy Dzień Mycia Rąk, w ramach którego dzieci wykonały mydełka z gliceryny, dodając barwnik, zapach oraz suszki kwiatów.

Preorientacja zawodowa – Fotograf

14 października gościliśmy Mamę Mai – P. Małgosię Wierzchowską, która zapoznała dzieci z zawodem Fotografa oraz wykonała dzieciom zdjęcia do spersonalizowanych dyplomów z okazji Pasowania na Przedszkolaka. Serdecznie dziękujemy!

Labo Odkrywcy – Wyjątkowi Polscy Naukowcy

29 września dzieci uczestniczyły w warsztatach, podczas których poznały pojęcie „naukowiec” i „laboratorium” oraz zaznajomiły się z pracą naukowca i jej znaczeniem dla życia i zdrowia ludzi. Poznały podstawowe witaminy oraz dowiedziały się skąd możemy je czerpać.

Wymysły pod lasem – Skarby jesiennego ogrodu

24 września pojechaliśmy na całodniową wycieczkę do Gospodarstwa Agroturystycznego „Wymysły pod lasem”. Mogliśmy miło spędzić czas na świeżym powietrzu, uczestniczyć w zajęciach nt. skarbów jesiennego ogrodu, rozwiązywać warzywne zagadki, podziwiać kolorowy ogród, nakarmić zwierzęta oraz zjeść zupę i pieczone kiełbaski jak na prawdziwym pikniku, a wiadomo, że jedzenie na świeżym powietrzu smakuje jeszcze lepiej! Na koniec wykonaliśmy jesienne stroiki, które dzieci mogły zabrać jako pamiątkę z wyjazdu.

Teatrzyk w przedszkolu

22 września mieliśmy okazję wcielić się w rolę widza i aktora podczas spektaklu pt. „Królowa Jarzynowa”, który stał się okazją do przypomnienia jak ważne jest dbanie o zwierzęta, a główna bohaterka Królowa Bona przypomniała dzieciom jak istotną rolę dla naszego zdrowia odgrywają warzywa.

Dzień Przedszkolaka

20 września odwiedziły nas Pieski z Psiego Patrolu, Marshall oraz Chase. Zabrały nas na misję, której celem była dobra zabawa i wywołanie uśmiechu na dziecięcych twarzach. Dzięki Naszym Wspaniałym Przedszkolakom misja zakończyła się sukcesem!

Kino sferyczne

10 września odwiedziło nas Kino sferyczne z repertuarem pt. „Zwierzęta nasi przyjaciele”. Kapsuła sferyczna zabrała nas w daleką podróż podczas której odwiedziliśmy zwierzęta z całego świata. Podróż ta pozwoliłam nam bliżej poznać naszych przyjaciół, ich środowisko życia, ulubione potrawy oraz zabawy.

Gimnastyka

W poniedziałki dzieci biorą udział w zajęciach z gimnastyki, które prowadzi P. Karolina.

Rytmika

W środy dzieci biorą udział w zajęciach z umuzykalnienia
z akompaniamentem, które prowadzi P. Ewa.