Muranów świętuje 09.09.2023

Bieg dla dzieci „Muraton”, występ teatru Katarynka, śpiewający sobowtór Maryli Rodowicz oraz orkiestra taneczna Bonanza – tak zapowiada się VII edycja Festiwalu „Muranów leży nam na sercu” organizowanego przez Fundację Jeden Muranów.

Festiwal odbędzie się w sobotę, 9 września w godz. 13-18 na wolskim Muranowie Zachodnim przy ul. Miłej 22. Na miejscu znajdą się też całodzienne atrakcje: alpaki, dmuchaniec dla dzieci, animacje z bańkami, warsztaty arteterapeutyczne, prezentacja partnerów z Partnerstwa Przepis na Muranów, czy strefa gastronomiczna. Imprezę poprzedzi bieg dla dzieci „Muraton”, który rozpocznie się w południe na boisku Zespołu Szkół nr 127 przy ul. Smoczej 19.

– Festiwal „Muranów leży nam na sercu” to coroczne społeczno-kulturalne wydarzenie na Muranowie, które przyciąga setki mieszkańców i mieszkanek – mówi prezes fundacji Jeden Muranów Marek Ślusarz. – Pierwszy piknik – który od tego roku nosić będzie miano festiwalu – odbył się w 2013 r. Od tamtego czasu skala wydarzenia systematycznie rośnie, a na scenie przy Miłej gościliśmy już m.in. Marię Sadowską, Marysię Czubaszek czy Krzysztofa Daukszewicza.

W tym roku do muzycznego i podwórkowego świętowania dołączył także cykl spotkań, dyskusji i debat o architekturze Muranowa. Dzięki niemu mieszkańcy i mieszkanki mogą wspólnie z ekspertami odkrywać charakter i różnorodność swojego osiedla, a także poznawać jego materialną i niematerialną kulturę. Na ul. Smoczej we wrześniu zawiśnie wystawa plenerowa, której tematem będzie architektura Muranowa.

Niemal wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu są ogólnodostępne i bezpłatne. Jedynie koszt pakietu startowego na bieg dla dzieci i młodzieży „Muraton” wyniesie 10 zł ze względu na koszt zakupu systemu elektronicznego pomiaru czasu.

– Przewidujemy, że w wydarzeniu weźmie udział łącznie co najmniej 600 osób – mieszkańców i mieszkanek Muranowa oraz całej Woli, w szczególności rodziny z dziećmi – zapowiada Marek Ślusarz. – Serdecznie zapraszam wszystkich, którzy chcą radośnie poświętować. Dokładny program znajduje się na stronie internetowej www.1muranow.pl/festiwal

Organizatorem wydarzenia są Fundacja Jeden Muranów oraz Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży Warszawa – Wola przy Szpitalu Wolskim. Głównymi partnerami festiwalu wraz z Partnerstwem Przepis na Muranów są Dom Kultury Śródmieście, Dom Mody Klif, Wolskie Centrum Kultury, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Szkoła podstawowa nr 389 im. Stefana Starzyńskiego w Warszawie, CLXI Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Bartoszewskiego w Warszawie, Przedszkole nr 269, SODON oraz Fundacja Pole Dialogu.

PROGRAM

NA BOISKU SZKOLNYM (SMOCZA 19)

10:30 – 11:40 Odbiór pakietów startowych biegu Muraton

11:40 – 12:00 Rozgrzewka przed biegiem

12:00 – 13:00 Bieg Muraton

NA SCENIE (MIŁA 22)

13:00 – 14:30 Teatr Katarynka – spektakl „Morskie opowieści”

14:45 – 15:15 Ogłoszenie wyników Biegu Muraton

15:30 – 16:15 Druga M. – śpiewający sobowtór Maryli Rodowicz – koncert

16:15-17:00 Warsztat taneczny z Orkiestrą Bonanza

17:00 – 18:00 Orkiestra Bonanza – koncert z potańcówką

NA TERENIE FESTIWALU (MIŁA 22)

13:00 – 18:00 Atrakcje (dmuchaniec, animacje z bańkami, warsztaty arterapeutyczne, foodtrucki, prezentacja partnerów Partnerstwa Przepis na Muranów, alpaki